با خواندن این مطلب شما هم می توانید به کودکان خود نقاشی یاد دهید!!

نقاشی یکی از مهمترین مهارت هایی است که کودک با فراگیری و تکرار آن  روش مشاهده ناخودآگاه و تخیل را در خود پرورش می دهد. کودکان به طور غریزی می توانند نقاشان خوبی باشند اما والدین و مربیان می توانند با آموزش نقاشی به کودکان  ، استعداد کودکان را پرورش داده و آن ها را به نوآوری و خلاقیت تشویق کنند.

روش آموزش نقاشی به کودکان؛ توصیه هایی برای والدین و مربیان.

برای آموزش نقاشی به کودکان نیازی نیست که یک نقاش باشید. مهم نیست که مهارت نقاشی شما قوی یا ضعیف است، با مطالعه این چند نکته می‏توانید به فرزندتان کمک کنید تا نقاشی بکشد.

نکات مهم در آموزش نقاشی به کودکان: 

 برنامه ریزی روزانه برای تمرین نقاشی

 کودکان می توانند مهارت های نقاشی خود را با تمرین پرورش دهند. راهی مهم تر از تمرین وجود ندارد. آموزش نقاشی به کودکان را به عنوان عادت ، بخشی از برنامه روزانه خود کنید. حداقل به مدت 20 دقیقه در روز آنها را به کشیدن چیزی ، هر چیزی ترغیب کنید. کودکان می توانند در مدرسه یا خانه آموزش نقاشی ببینند.

 تبدیل نقاشی به یک فعالیت سرگرم‏کننده (نه تکلیف)

 آموزش نقاشی به کودکان را یک فعالیت سرگرم کننده کنید. آموزش نقاشی به کودکان را تبدیل به یکی از فعالیت هایی کنید که با کودک انجام می دهید. با آنها نقاشی کنید اما به آنها نشان ندهید که چگونه گام به گام مثلا یک فیل بکشند ، زیرا این کار می تواند آنها را به تقلید کردن ترغیب کند. به جای اینکار به آنها خوب دیدن را آموزش دهید.

 تشویق به خوب دیدن

 بچه ها را تشویق کنید که یک مدل را خوب نگاه کنند و سپس آن را بکشند. نقاشی را با چیزهای ساده ای مثل میوه یا اشیایی مثل لیوان شروع کنید.


  تکیه بر خیال پردازی

 تخیل برای رشد خلاقیت کودک شما مهم است. در روند آموزش نقاشی به کودکان وقتی کودک نمی تواند آنچه می خواهد را ترسیم کند ، از او بخواهید چشمانش را ببندد و یک چیزی را در ذهن خود تصور کند، سپس می تواند آن را روی کاغذ بکشد.

آموزش نقاشی به کودکان

 خود داری از دستور دادن در نقاشی

 در آموزش نقاشی به کودکان به آنها دستورالعمل ندهید. به کودکان اجازه آزادی عمل دهید. آنها می‏توانند توضیح نحوه کار را بشنوند و ببینند اما نباید برای اجرای کار فقط از دستورالعمل پیروی کنند.

  استفاده از خاطرات برای نقاشی

 کودکان می توانند برای نقاشی از خاطرات خود استفاده کنند. از آنها سوالی بپرسید که تصویری از گذشته را به یاد آنها بیاورد - "آیا زمانی را که دلفین ها را دیدیم به خاطر می آوری؟" یا "در جشن تولد چه چیزهایی دیدی؟"

صحبت درباره نقاشی آنها

 بهترین راه  آموزش نقاشی به کودکان تشویق کودکان به صحبت در مورد نقاشی خودشان است. به جای اینکه درباره هنرشان قضاوت کنید ، درباره آن بحث کنید. سوالهایی را بپرسید که به آنها اجازه می دهد بیان کنند که این نقاشی برای آنها چه معنایی دارد.

 خودداری از انتقاد

 ممکن است فرزند شما نقاش خیلی خوبی نباشد. بگذارید فرزندانتان اشتباه کنند اما از آنها انتقاد نکنید. آنها را تشویق کنید تا دوباره امتحان کنند. بعضی اوقات ، هر اشتباهی در هنر غلط به حساب نمیاید. یک اشتباه در هنر می تواند نشاندهنده یک نگاه جدید باشد.

آموزش نقاشی به کودکان

 نگاه مثبت داشتن به نقاشی کودک

یکی از مهمترین مواردی که شما به عنوان والدین در آموزش نقاشی به کودکان باید بدانید پاسخ دادن یا واکنش نشان دادن به نقاشی های کودک به روش صحیح است. نظرات و اصلاحات منفی ممکن است دلسرد کننده باشد. همچنین ، اگر بدون تشویق نکات خوب ، به آنچه اشتباه است اشاره کنید ، کودکان علاقه خود را نسبت به نقاشی از دست خواهند داد. به یاد داشته باشید ، نکته مهم در آموزش نقاشی به کودکان این است که مثبت باشید.

 نشان دادن نقاشی ها به دیگران

آنها را تشویق کنید که دفتر یا برگه های نقاشی خود را نگه دارند. شما همچنین می توانید تعدادی از نقاشی های آن ها را قاب بگیرید و آنها را به دیگران نشان دهید تا اعتماد به نفس آنها افزایش یابد

نشان ندادن راه میان بر

در آموزش نقاشی به کودکان باید از نشان دادن نمونه ها ، ترفندها و نکاتی که باعث آسان تر کردن نقاشی  می شود ، به فرزندان خود دوری کنید. این کارها از نوآوری، خلاقیت و یادگیری درست نگاه کردن در کودکان جلوگیری می کند.

Link Button

مطالب تکمیلی:

تأثیر نقاشی بر کودکان
چگونه نقاشی می تواند به رشد کودک کمک کند؟
راهنمای خرید لوازم نقاشی کودک
فیلم های رایگان آموزش نقاشی کودک